Йодовані продукти – вдалий експеримент  українських вчених

Серед населення України останнім часом спостерігається значне підвищення захворюваності, пов’язаної  з низьким надходженням йоду до організму. На це неодноразово вказували експерти  ЮНІСЕФ, ВООЗ та вітчизняні науковці.

Підкреслюється велика небезпека нестачі йоду особливо для вагітних. На ранніх етапах  формування плоду дефіцит йоду стає причиною розвитку кретинізму, нейросенсорної глухонімоти, спастичних паралічів, народження недоношених дітей, а також мертвонароджень, викиднів і навіть безпліддя. Пізніше нестача йоду в організмі впливає на розумову здатність дітей. Особливе занепокоєння викликає те, що в Україні щороку відкривається ще одна школа для розумово неповноцінних дітей. Уже через 2-3 покоління це може стати причиною інтелектуального виродження нації.

Ризик захворювань від йодної недостатності збільшується при неповноцінному харчуванні – нестачі вітамінів, мікроелементів, білків тваринного походження та інших життєво важливих незамінних харчових інгредієнтів.

Тому недаремно міжнародні експерти та науковці-ендокринологи і нутріціоністи наполягають на впровадженні  спеціальних   програм, основою яких стане профілактика нестачі йоду шляхом його постійного надходження з їжею та питною водою.

Такі рекомендації були прийняті Урядом  України, який поряд з іншими державами світу, де ця проблема стоїть гостро, взяли зобов’язання до 2000 року ліквідувати захворюваність, яка пов’язана з йодною недостатністю.

Ще минулого року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову  за №1171 “Про деякі заходи щодо масової профілактики захворювань, пов’язаних з йодною недостатністю”, якою також затверджено склад Координаційної ради.

ЮНІСЕФ, починаючи з перших кроків вирішення цієї проблеми, надає Україні безкоштовну технічну допомогу, фінансує підготовку фахівців та сприяє  втіленню в життя пропаганди профілактики йодзалежних захворювань.

Найбільше навантаження у реалізації намічених планів лягло на науковців ВАТ “Український науково-дослідний інститут харчування”, які працюють у тісному контакті з провідними фахівцями України, Координаційною радою та Представництвом ЮНІСЕФ в Україні.

Зазначена робота виконується в рамках Національної програми “Діти України”, затвердженої Наказом Президента України від 18 січня 1996 року №63.

Серед населення України існує думка, що при консервуванні сіллю, яка містить сполуки йоду втрачається якість готової  продукції (її товарні та смакові якості). Однак, як свідчить світовий досвід, сполуки КІО3 стійкі і їх наявність в солі реєструється протягом 6 місяців з дня виготовлення.

У зв’язку з цим українськими вченими був проведений експеримент, який  мав за мету вияснити вплив йодату калію, який містився в кухонній солі, на харчові та товарні якості маринованих та консервованих овочів.

Робота проводилась при фінансовому забезпеченні ЮНІСЕФ. Замовлення виконано на вітчизняному переробному підприємстві фірми “Доктор”.

Грунтові овочі завозились з Італії фірмою “UKRAVIT”.

Овочі консервували з використанням  звичайної кухонної солі з градацією вмісту КІО3 (30, 40, 50, 60 мкг на 1 кг), а також звичайна кухонна сіль  без будь-яких харчових домішок. Сольова суміш готувалась провідними технологами “Артемсолі”. При консервуванні застосовувалась традиційна українська рецептура. Технологічний процес був дещо змінений і направлений на максимальне збереження вмісту йоду в готовій продукції.

(На фото: Директор ЮНИСЭФ Кэрол Беламі проводить дегустацію консервированої продукції виготовленної з використанням йодованої солі.)

Сьогодні, після півторамісячної витримки, вчені інформують громадськість і доповідають Координаційній раді про успішне завершення експертизи. Консервовані овочі  витримані в часі. Одержані високів органолептичні показники. Ні колір, ні смак, ні прозорість маринаду не змінились.

Источник:

И.Т.Матасар, Н.С.Салий, В.М.Водопьянов. – Заболевания, вызываемые дефицитом йода, и методы их профилактики. – Бровары, 2002 г.

TOP